وردپرس و یک اشتباه خوب به نام گوتنبرگ

وردپرس گوتنبرگ و یک اشتباه خوب

از انتشار وردپرس 5 با ویرایشگر جدیدش چیزی نگذشته اما گوتنبرگ تبدیل به منفورترین افزونه موجود در مخزن افزونه‌های وردپرس شده و دربرابرش ویرایشگر کلاسیک داره میره که در صدر محبوب‌ترین‌ها قرار بگیره!

مشابه این اتفاق برای گنوم3 افتاد. وقتی گنوم‌شل با ساختار متفاوتش قدم به عرصه ظهور گذاشت همه پا به فرار گذاشتن. لینوکس مینت در دیسترواچ به صدر محبوب‌ترین‌ها رسید و ابونتو یونیتی رو روی شل سوار کرد.

اما زمان همه چیز رو تغییر میده! دلایل بسیار زیادی در توجیه حرکت وردپرس در تغییر ساختار ویرایشگرش وجود داره و در مقابل، جامعه بزرگ کاربران وردپرس هم دلایل منطقی برای جبهه‌گیری دارن و این طبیعتِ تغییره! تغییر همیشه با مقاومت همراهه. اکثر کاربران حرفه‌ای وردپرس حداقل از یک افزونه صفحه‌ساز برای ساختن وب‌سایت‌های وردپرسی استفاده می‌کنن اما دربرابر گوتنبرگ جبهه می‌گیرن! درسته هنوز ویرایشگر جدید در ابتدای راهه اما وردپرس یک نرم‌افزار آزاده و این کاربران هستن که به رشد و پیشرفت این سیستم کمک می‌کنن. یک نرم‌افزار آزاد بدون جامعه‌کاربری زنده نخواهد ماند.

داشتم به این موضوع فکر می‌کردم که اگر حرکت‌های تخیلی اوبونتو و جبهه‌گیری شدید کاربران در برابر گنوم‌شل نبود الان نسخه 3.32 چقدر متفاوت بود. به هرحال …

سعی کنیم با گوتنبرگ کار کنیم. به بلوک‌ها عادت کنیم و در صورت وجود باگ با اطلاع دادن اون به توسعه‌دهند‌ها کمک کنیم تا وردپرس هرچه سریع‌تر صاحب یک صفحه ساز قوی داخلی بشه. اگر جای مخالفتی بشه با صفحه‌سازها باید باشه. یا باید کلا با چیزی به نام صفحه‌ساز مخالف باشین و یا کمی تحمل کنید و به تیم وردپرس در این حرکت کمک کنید و راه کمک کردن استفاده کردن از اونه، نوشتن درباره اون، آموزش دادن و در نهایت باز استفاده کردن از گوتنبرگه!

در حمایت از همین حرکت علی‌رغم دسترسی به چندتا از بهترین صفحه‌سازهای موجود که این راه رو قبلا رفتن و به بلوغ رسیدن، خاکستری رو تماما وردپرس و گوتنبرگی نگه می‌دارم باشد که مایه عبرتی باشد! جوکینگ! از هرچی دوست داشتیم حق داریم استفاده کنیم و اگر نه مجبور نیستیم، اما مخالفت‌های بی پایه و اساس و تعصبی نکنیم!

از گنوم‌شل با پوسته پیش‌فرض هم استفاده کنید بالاخره فشارها رو یه جا وارد کنیم صرفه‌جویی در وقته!

جهان در تغییره چیزی که در اشتباه خوب، بهرام به خوبی بهش پرداخته، چیزی که نمی‌تونی خودتو ازش جدا کنی!

منبع عکس به همراه یک آموزش ساده از کار با گوتنبرگ: +

تعدادی از نمونه سایت‌های ساخته شده با گوتنبرگ: +

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک
مرا مطلع کن وقتی
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه
به بالای صفحه بردن