telephon-phobia

تلفن فوبیا، ترس از برقراری ارتباط تلفنی

Telephone phobia براساس چیزی که ویکیپدیا میگه عدم تمایل یا ترس از برقراری ارتباط با مردم از طریق تلفن و یا بطور خلاصه ترس از تلفن/موبایله. در سال 1993 حدود ۲/۵ میلیون نفر در بریتانیا، تلفن‌فوبیا داشتن. این فوبیا یکی از زیرشاخه‌های سوشیال‌فوبیاس یعنی ترس از برقراری ارتباط اجتماعی.

ترس از جواب دادن به زنگ تلفن ممکنه به علت خود صدای زنگ باشه به عبارت دیگه فرد با شنیدن زنگ تلفن دچار اضطراب در رابطه با حرف زدن و پاسخ دادن به شخص تماس گیرنده می‌شه بنابراین از جواب دادن به تلفن طفره میره. مسئله فقط در جواب دادن خلاصه نمی‌شه و فرد تمایلی به زنگ زدن هم نداره و معمولا پشت تلفن دچار استرس، تپش قلب، لرزش صدا، تعریق و سایر اعلایم اضطراب می‌شه.

با توجه به اینکه امروزه برقراری ارتباط تلفنی حتی با وجود ابزارهای ارتباطی متنی غیر قابل اجتناب است، این فوبیا می‌تواند مشکلات جدی برای فرد به وجود بیاورد.

برای درمان این ترس همانند دیگر فوبیا‌ها نیاز به روان‌درمانی است.

متاسفانه این بیماری مشکلات زیادی برای من به وجود آورده و وقتی موضوع استرس‌زاتر می‌شه که چندبار از تماس با کسی که کاری داره طفره رفتم و اگر قبلا هم مشکلی نبوده الان مسئله جدیدی با عنوان «چرا جواب تلفن نمی‌دهی» پیش اومده.

علت به وجود اومدن این فوبیا در من ریشه در کودکی و خانواده داره. دوره‌ای خیلی این موضوع شدید بود اما با وجود کمتر شدنش کماکان مشکلات جدی به وجود میاره.

دنبال راه‌حل‌هایی برای این موضوع هستم و بعدا منتشر می‌کنم

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن