نصب گنوم شل در آرچ لینوکس

نصب گنوم شل در آرچ لینوکس 2

برای نصب گنوم شل و استفاده از این میزکار مدرن و فوق‌العاده کاردرست گنو/لینوکسی بر روی توزیع آرچ، قبل از هر چیز لازمه آرچ لینوکس رو نصب کرده باشین (مطلب قبلی)  و یوزر خودتون رو ساخته باشین و کانفیگا انجام شده باشن. در واقع یه آرچ کامل بدون محیط گرافیکی نیازه. نصب گنوم شل در کنار میزکارهای دیگه‌ به خصوص کی دی ای پیشنهاد نمیشه تا زمانی که ببنیم فدورا سیلوربلو در os-tree به تکامل خوبی برسه و امکان نصب محیط‌های گرافیکی مختلف به صورت ایزوله رو کاملا ارائه بده.

نصب پکیج‌های موردنیاز برای اجرای گنوم شل در آرچ لینوکس

خبر خوب اینکه بعد از لاگین شدن به یوزر و به روزرسانی دیتابیس پکیج‌ها کار دیگه‌ای نیاز نیست انجام بدین. کافیه خیلی معمولی گنوم رو نصب کنین.

sudo pacman -S gnome

پیشنهاد میشه همه پکیج‌ها رو نصب کنین. چیزی حدود ۴۰۰ مگابایت دانلود در پیش خواهید داشت که اگه به کمک رفلکتور میرورهای سریعی انتخاب کرده باشین، خیلی طول نمی‌کشه.

تنظیم GDM

Display Manager اختصاصی گنوم، اسمش هست GDM. بسیار مینیمال و در نوع خودش زیباست و آماده استفاده بدون انجام کانفیگ و تنظیمات عجیب غریب که شبیه چیزی بشه، خودش خوبه. میشه گنوم شل رو با منیجرهای دیگه هم به کار گرفت.

sudo systemctl enable gdm.service
sudo systemctl start gdm.service

با اجرای خط دوم باید GDM ران بشه و بتونید از طریق محیط گرافیکی به یوزرتون لاگین کنید. بعد از اولین لاگین لازمه یک سری کارها انجام بشه که مهم‌ترینش تنظیم NetworkManager عه که برای وصل شدن و استفاده از اینترنت دیگه نیازی به خط فرمان نباشه.

sudo systemctl enable NetworkManager.service

اگه از طریق netctl یا dhcpcd یا هر طریق دیگه‌ای به نت وصل هستین stop کنین و بعد

sudo systemctl start NetworkManager.service

ممکنه به وای‌فای ای که وصل بودین بدون اینکه هیچ پیام خطایی بده وصل نشه. کافیه داخل تنظیمات روی چرخ‌دنده جلوش بزنید و در قسمت security پسورد وایفای رو وارد کنید. نشد یه بار لاگ اوت شین از گنوم شل.

خب این آموزش نصب گنوم شل در آرچ لینوکس بود. در مطلب بعد مهم‌ترین کارهایی که بعد از نصب آرچ لینوکس در کنار گنوم شل باید انجام بدین رو ارائه خواهم کرد.

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک
مرا مطلع کن وقتی
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن همه دیدگاه
به بالای صفحه بردن