نماد سایت مجله خاکستری

دانلود رایگان و قانونی نسخه اورجینال افزونه ها و قالب های وردپرس از GPLDL

دانلود قانونی نسخه اورجینال قالب و افزونه وردپرس

دانلود رایگان افزونه و قالب وردپرس به یکی از ترسناک‌ترین موضوعات برای وبمسترها تبدیل شده. کار به جایی رسیده که وقتی به دوستی پیشنهاد میدی که از قالب‌های رایگان درون مخزن وردپرس استفاده کن از شنیدن کلمه رایگان به وحشت میفته و میگه نه! امن نیست! میرم از چپ چین یا پلیور میخرم خیالم راحت باشه. البته خیلی خوبه که یاد دادن پول خرج کنین، بدم هم نمیاد…

منظور از قالب و افزونه اورجینال وردپرس چیه؟

منظور از اورجینال و قانونی چیه؟ یعنی چی که این قالب نسخه اورجینال هستش و اون یکی نه؟ اینجاست که کلاه گشادی سر هممون رفته. وردپرس یک نرم افزار آزاده که تحت مجوز GPL منتشر شده. مجوز GPL اصطلاحا از نوع Viral هست یعنی هر قالب و افزونه و هوکی که قابلیت های وردپرس رو گسترش بده یا از API های اون استفاده کنه الزاما باید تحت مجوز GPL منتشر بشه. پس من اگر از صفر هم یه قالب برای وردپرس بنویسم بازم اون قالب GPL خواهد بود، که معنیش میشه این:

چه عالی اما یه شرط کوچیکی این وسط هست: چه اصل اون قالب و افزونه رو پخش می‌کنین، چه دستکاری شده‌اش رو، کدهای محصول نباید کدگذاری بشه و سورس منبع بسته بشه. چیزی که از اول GPL بوده، تا ابدم GPL میمونه! نرم افزار باید متن باز باقی بمونه. این کل قشنگی اپن سورس و نرم افزار آزاده!

پس نتیجه میگیریم که شما از هرجا و به هر شکل یک قالب یا افزونه یا هر محصول GPL ای دیگه‌ای رو دانلود کنین کارتون کاملا قانونی و حلال هستش. پخش و توزیع مجدد اون هم کاملا آزاد و حلاله و قانون به شما این حق رو داده که هر بلایی خواستین سر محصول بیارین به شرطی که این حق رو از دیگران سلب نکنین. فایل متنی لایسنس GPL همراه این محصولات هم الزامیه که ارائه بشه و احتمالا همه جا این فایل بی مصرف رو دیدین!

این از قانون! حالا اورجینال یعنی چی؟ فایلی که توسعه دهنده اصلی منتشر کرده رو اگه فایل اصلی در نظر بگیریم می تونیم به اون بگیم اورجینال. معمولا اورجینال در مقابل واژه کرک شده یا نال شده مطرح میشه که همون معنی دستکاری شدن رو داره. اما خب ما دیدیم که دستکاری شدن این فایل‌ها مشکلی نداره و در واقع وقتی توی این سایت‌های وطنی میبیند که نوشتن نسخه اورجینال فلان قالب، در واقع کذب محض هستش چون اون فایل دستکاری شده! حالا یا فارسی سازی و ترجمه یا کرک و فعالسازی، فرقی نداره. به هر حال اونی نیست که نویسنده قالب عرضه کرده.

آیا دانلود قالب ها و افزونه های وردپرس ایرانی و خارجی قانونی و حلاله؟

بله! مجوز GPL این حق رو به شما میده که هر محصول GPL ای رو از هرجا به هر شکل دانلود، دستکاری و توزیع کنین


آیا لایسنس گذاری، کدگذاری و بستن تمام یا بخشی از سورس منبع قالب ها و افزونه های وردپرس به بهانه محدودسازی و فروش به چند دامنه قانونی است؟

نه خیر! شما حق ندارین یک نرم افزار متن باز رو به هر بهانه و دلیلی کدگذاری کنین. اگر مایلید لایسنس گذاری کنید نباید از طریق بستن کد منبع این اتفاق بیفته وگرنه خلاف قانونه


آیا دانلود و نشر قالب ها و افزونه های ایرانی جرمه؟

اگر قالب یا افزونه توسط نویسنده منتشر شده باشه تحت مجوز GPL میره بنابراین منع قانونی وجود نداره. می تونید کپی کنید، پخش کنید و دستکاری. این قانون وردپرسه دوستانی که تفکر دیگه ای دارن از وردپرس استفاده نکنن و سمت نرم افزارهای مالکیتی فعالیت کنن نه متن باز


آیا خرید و فروش محصولات GPL مجازه؟

بله Free در Free Software به معنی رایگان و مجانی نیست بلکه به معنی آزادی هست. سورس کد منبع همواره باید باز و قایل خواندن و ویرایش توسط همه باشه

فکر کنم الان دستتون اومد که چرا انقدر قالب و افزونه‌ها همه جا به راحتی پخش شده و اینکه چرا نباید از اون یکی دو تا سایت وطنی که محصولات متن باز رو کدگذاری می کنن و کاربر رو برای استفاده مجبور به نصب یا فعال کردن ionCube روی هاستشون می کنن خرید کنین. به جاش از جایی بخرید که با وجود هر نوع دستکاری، سورس رو نبسته باشن. دقت کنین این بهانه که وقت گذاشتیم و فلان کردیم پس راضی نیستیم و حلال نیست هیچ موضوعیتی نداره چون خود محصول از ابتدا GPL بوده (یا اگه محصول از صفر نوشته شده برای وردپرس نوشته شده! پس باز شد همون!) چه بسا هزاران ساعت توسط ده ها نفر روی یک محصول زمان گذاشته شده و در نهایت به شکل GPL منتشر شده. من که فقط یک ترجمه کردم دیگه نباید ادعایی داشته باشم.

چرا باید از نویسنده اصلی قالب و افزونه خرید کنیم؟

چه کاریه اصلا! تا اینجا راجع به این حرف زدیم که دانلود و کپی و پخش مجازه، اما حالا وقتشه بگیم که چرا واقعا باید هممون از فروشنده واقعی محصول خرید کنیم، یا اگه محصول رایگان عرضه شده، به همین ترتیب از جایی که توسعه دهنده نسخه اول و اصلی رو منتشر کرده دانلود کنیم؟

کمک به توسعه دهنده و بقای محصول

فرض کنید همین فردا اعلام کنن که وردپرس تموم شد، فروشگاه و سایت من میره رو هوا و کلی باید دردسر انتقال و تغییر و بازطراحی بکشم. ( البته شما که استاد هستید می دونید که این اتفاق برای نرم افزارهای بزرگی مثل وردپرس نمی افته. در مدل نرم افزار آزاد چون مالکتی نیست اشخاص مهم نیستن. مثلا یه عده از گوتنبرگ خوششون نمی اومد ClassicPress رو از وردپرس فورک کردن یا مثلا قالب استادیار رو توسعه دهنده ول کرده اما تو ایران یه سریا براش آپدیت میدن و زنده اس) منظورم اینه برای اینکه آپدیت های منظم به اون محصول داده بشه به هر حال نیاز به زمان و خرج و مخارج داره. پول دادنمون به دلال‌ها (همین مارکت های ارزون فروش) در نهایت ضربه به خودمون هست با نابودی چیزی که ازش استفاده می کنیم.

اطمینان از سلامت محصول

خب دیدیم که امکان هر نوع دستکاری وجود داره. هیچ تضمینی وجود نداره که کد مخربی درون اون فایلی که دانلود می کنین وجود نداشته باشه. در واقع تنها تضمین اینه که کدها منبع بازن و شما می تونین باز کنین و ببینین چه اتفاقی افتاده. یا اون ها رو مقایسه کنین. یا با ابزاری مثل VirusTotal برای اسکنشون استفاده کنین که خب نهایتا نه حوصله اش هست نه وقتش که بخواین برای هر آپدیت هر 20-30 تا افزونه روی سایت بشینین کد بخونین (تازه من که سر در نمیارم اصلا چه کاریه!)

بازم گول عبارت تضمین سلامت محصول رو نخورین. تنها تضمین‌های موجود، یک تحویل گرفتن فایل از نویسنده اصلی هست و دو متن باز بودن اون.

دسترسی به تمام امکانات افزونه یا قالب

توی مدل های تجاری نرم افزار آزاد. چیزی که بیشتر مورد توجه بوده برای پول درآوردن، بحث پشتیبانی، آپدیت‌های منظم و امکانات مازاد هست. مثلا دموهای آماده اکثر قالب ها برای ایمپورت شدن نیاز به کلید لایسنس اصلی دارن. یا حل مشکلات و پاسخگویی به سوالات کاربران جزو وظایف تولید کنندگان نرم افزارهای آزاد نیستش. در واقع محصول بدون گارنتی عرضه میشه. اما معمولا در ازای پرداخت وجه میان و پشتیبانی میدن به کاربران. بنابراین نسخه های اورجینال گاهی برای استفاده از تمام امکاناتشون نیازمند تهیه کلید، لایسنس یا کد Api و امثالهم هستن. البته برخی از این محدودیت ها با توجه به باز بودن کد منبع قابل دور زدن هست که به این کار نال کردن میگن آما از کجا مطمئنین شخصی که در فایل ها دست برده، کار دیگه‌ای هم نکرده؟!

GPLDL کجاست و چه ویژگی‌هایی داره؟

رسیدیم به اصل مطلب! سایتی به نام GPLDL چند سالیه که کارش عرضه نسخه های اورجینال محصولات GPL وردپرسی هستش. این سایت ادعا می کنه که هیچ گونه دستکاری در فایل ها انجام نشده. بنابراین ممکنه بعضی از این افزونه ها و قالب ها اصلا بعد از نصب کار نکنن چون نیاز به فعالسازی دارن. که خب یا باید بخرید یا خودتون نال کنید و محدودیت رو دور بزنید. بله این ها نسخه های اصلی و اورجینال هستن، دانلود هم که قانونی بود پس برید به GPLDL.COM و استفاده کنید. ضمنا نیاز به قندشکن دارید و یک ثبت نام ساده.

یادمون نره که بهترین کار خریدن از سازنده اصلیه ولی شرایط ما یکم پیچیده شده پس در پناه مجوز GPL دانلود می کنیم تا شاید در آینده! (لطفا اگه کار برای مشتری میزنید که توان مالی بالایی داره ازش بخواین تا خرید از فروشنده اصلی بزنه، معمولا نه نمی گن و مایلن به این کار. یه پیشنهادم بعدا برای طراح های سایت و فریلنسرها و آژانس های طراحی دارم که در پستی دیگر خواهم گفت).

5/5 - (7 امتیاز)
خروج از نسخه موبایل